Perinteinen aloitustempaus järjestetään Palolammin nuotiopaikalla ke 30.8. klo 18:30. Omat nuotioeväät mukaan, lippukunta tarjoaa mehut. Palolammi sijaitsee Pilpalantien varressa vastapäätä Luutasuota (noin 10 km kirkolta, 5 km Pilpalasta). Jos autossa on pieni maavara, se kannattaa jättää Luutasuon parkkipaikalle, josta on noin kilometrin kävelymatka. Aloitustempaukseen ovat tervetulleita niin jäseneksi haluavat kuin vanhat jäsenet perheineen.
Ryhmien kokoontumiset jatkuvat viikolla 36 ja Pilpalan ryhmien kokousajat säilyvät entisellään. Kirkonkylän ryhmien kokousajat ilmoitetaan lähempänä. Tarpojien ja samoajien ohjelma ilmoitetaan syksymmällä. Ilmoitathan lapsen oman ryhmän johtajalle tai lippukunnanjohtajalle (pirjetan.partio ät gmail.com), jatkaako lapsesi syksyllä partiotoiminnassa.
Jäsenrekisterikoulutus huoltajille pidetään pe 8.9. klo 18:30 Lopen kunnan valtuustosalissa (Yhdystie 5, edellisessä viestissä oli väärä osoite). Koulutuksessa tutustutaan mm. tapahtumiin ilmoittautumiseen ja yhteystietojen päivittämiseen. Ota mukaan mieluiten se laite, jolla yleensä käytät Kuksaa. Tilassa on langaton verkko. Jos sinulla on PartioID, ilmoita itsesi (älä lastasi) koulutukseen etukäteen Kuksassa osoitteessa https://kuksa.partio.fi/Kotisivut/login.aspx?Id=16300. Jos sinulla ei ole vielä PartioID:tä, saavu mieluiten jo klo 18:15. Ilmoittaudu tällöin sähköpostilla osoitteeseen pirjetan.partio ät gmail.com.
Perinteinen yöretki Pirunkallion maastoon järjestetään pe 15. – la 16.9. Taikinatalkoot ovat la 23.9. ja Poronpolku su 24.9. Näistä lisätietoa lähempänä.
