Pirjetan Partio

Partiotoimintaa Lopella vuodesta 1975

Pirjetan Partio

Pirjetan Partio on Lopen kunnassa toimiva noin 80-jäseninen yhteislippukunta, eli toimintaan osallistuvat sekä tytöt että pojat. Pirjetan Partio on perustettu vuonna 1975. Ryhmiä on kirkonkylässä ja Pilpalassa.

Toiminta on suunnattu kouluikäisille ja sitä vanhemmille, mutta mukaan voi tulla minkä ikäisenä ja mihin aikaan tahansa. Ohjeet jäseneksi liittymiseen.

Partiotoiminnan ydin ovat ryhmien viikottaiset kokoukset, mutta niiden lisäksi järjestetään retkiä ja leirejä, yleensä Lopen alueella. Vuosina 2006, 2015 ja 2017 on käyty Lapissa ja vuosina 2018 ja 2023 Ahvenanmaalla. Lisäksi osallistutaan piirin ja keskusjärjestön järjestämiin tapahtumiin ja kisoihin.

Pirjetan Partion kauden aloitus ti 31.8. klo 18 Palolammilla

Kokoonnumme kaudenavaukseen ti 31.8 klo 18 Palolammille. Myös huoltajat ovat tervetulleita. Tapahtumassa noudatetaan Hämeen Partiopiirin voimassaolevaa suositusta, jonka mukaan yli 12-vuotiaiden tulisi käyttää maskia sisä- ja ulkotiloissa. Otathan oman maskin mukaan, kiitos. Ajo-ohje Palolammille löytyy osoitteesta https://www.luontoon.fi/komio/palvelut/palolamminleirialue. Viikkotoiminta alkaa aloitustapahtuman jälkeen oman ryhmänjohtajan ilmoittamana ajankohtana. Toiminnassa huomioidaan voimassa olevat koronasuositukset ja rajoitukset.Continue reading

Syyskokous su 31.10. klo 14

Pirjetan Partion syyskokous pidetään sunnuntaina 31.10. klo 14 Kuuselassa osoitteessa Opintie 1, Loppi. Kokouksessa käsitellään sääntöjen määräämät asiat: vahvistetaan toimintasuunnitelma ja talousarvio vuodelle 2022, valitaan lippukunnanjohtaja ja muut hallituksen jäsenet vuodelle 2022 sekä valitaan yksi tai kaksi toiminnantarkastajaa ja varatoiminnantarkastajaa vuodelle 2022. Jäsenet tervetuloa!Hallitus

Pirjetan Partion vaellus Repovedelle 26.-28.7.

Pirjetan Partio järjestää vaelluksen Repovedellä 26.-28.7.2021Vaellukselle ovat tervetulleita lippukunnan jäsenet seikkailijoista ylöspäin, myös huoltajia otamme mielellämme mukaan! Vaelluksen hinta on 60 €, ja se sisältää bussikuljetuksen ja ruuat (aamupala, lounas, päivällinen, iltapala). Herkkuja kukin ottaa mukaan oman makunsa mukaan.Repoveden kansallispuistossa kierrämme 26 km mittaisen Kaakkurin kierroksen.Ilmoittautuminen osoitteessa https://kuksa.partio.fi/Kotisivut/login.aspx?Id=42888 viimeistään ti 20.7.2021. Lisätietoja Leenalta, 0408312427, leenavesto…Continue reading