Pirjetan Partio on Lopen kunnassa toimiva noin 80-jäseninen yhteislippukunta, eli toimintaan osallistuvat sekä tytöt että pojat. Pirjetan Partio on perustettu vuonna 1975. Ryhmiä on kirkonkylässä ja Pilpalassa.
Toiminta on suunnattu kouluikäisille ja sitä vanhemmille, mutta mukaan voi tulla minkä ikäisenä ja mihin aikaan tahansa. Ohjeet jäseneksi liittymiseen.
Partiotoiminnan ydin ovat ryhmien viikottaiset kokoukset, mutta niiden lisäksi järjestetään retkiä ja leirejä, yleensä Lopen alueella. Vuosina 2006, 2015 ja 2017 on käyty Lapissa ja vuosina 2018 ja 2023 Ahvenanmaalla. Lisäksi osallistutaan piirin ja keskusjärjestön järjestämiin tapahtumiin ja kisoihin.
Pirjetan Partion kevätkokous järjestetään sunnuntaina 28.3. klo 13:00. Kokouksessa käsitellään sääntöjen määräämät asiat: vuoden 2020 toimintakertomus ja tilinpäätös, toiminnantarkastajan lausunto, vastuuvapauden myöntäminen vuoden 2020 hallitukselle sekä jäsenmaksu ja liittymismaksu vuodelle 2022. Koronavirustilanteen vuoksi kokous järjestetään Teamsissa. Pyydä osallistumislinkki jäsenrekisterinhoitajalta. Tervetuloa!Hallitus
Pirjetan Partion syyskokous pidetään sunnuntaina 25.10. klo 13 Kuuselassa osoitteessa Opintie 1, Loppi. Kokouksessa käsitellään sääntöjen määräämät asiat: vahvistetaan toimintasuunnitelma ja talousarvio vuodelle 2021, valitaan lippukunnanjohtaja ja muut hallituksen jäsenet vuodelle 2021 sekä valitaan yksi tai kaksi toiminnantarkastajaa ja varatoiminnantarkastajaa vuodelle 2021. Jäsenet tervetuloa!Hallitus
Alkusyksyn koloilloissa on ainakin harjoiteltu A-pukin tekoa sekä mietitty, mikä partiossa on tärkeintä ja kuinka paljon kotoa löytyy sähkölaitteita ja ovatko kaikki tarpeellisia. Lisäksi on testattu, paljonko kolikon päällä pysyy vettä.