Pirjetan Partio on Lopen kunnassa toimiva noin 80-jäseninen yhteislippukunta, eli toimintaan osallistuvat sekä tytöt että pojat. Pirjetan Partio on perustettu vuonna 1975. Ryhmiä on kirkonkylässä ja Pilpalassa.
Toiminta on suunnattu kouluikäisille ja sitä vanhemmille, mutta mukaan voi tulla minkä ikäisenä ja mihin aikaan tahansa. Ohjeet jäseneksi liittymiseen.
Partiotoiminnan ydin ovat ryhmien viikottaiset kokoukset, mutta niiden lisäksi järjestetään retkiä ja leirejä, yleensä Lopen alueella. Vuosina 2006, 2015 ja 2017 on käyty Lapissa ja vuosina 2018 ja 2023 Ahvenanmaalla. Lisäksi osallistutaan piirin ja keskusjärjestön järjestämiin tapahtumiin ja kisoihin.
Tänä vuonna PirParit lähtevät kevätretkelle Turkuun! Lippukunnan kevätretki järjestetään partioviikon kynnyksellä lauantaina 21.4. Tapahtuma kestää koko päivän. Aamupäivän aikana tutustumme hieman Turkuun kaupunkisuunnistuksen merkeissä ja partion historiaan vierailemalla Partiomuseossa. Iltapäivällä meno jatkuu räväkkäämpänä Turun Superparkissa, jossa myös ruokailemme. Päivän ohjelma on suunniteltu niin, että se sopii kaikenikäisille lippukuntalaisille. Retken hinta on 30€ osallistujalta, sekä 15€…Continue reading→
Pirjetan Partion kevätkokous pidetään sunnuntaina 11.3. klo 14 kololla osoitteessa Pilpalantie 3, Loppi. Kokouksessa käsitellään sääntöjen määräämät asiat: vuoden 2017 toimintakertomus ja tilinpäätös, toiminnantarkastajan lausunto sekä vastuuvapauden myöntäminen vuoden 2017 hallitukselle. Lisäksi kokouksessa päätetään vuoden 2019 jäsenmaksusta sääntöjen kokonaisuudistuksesta. Tervetuloa! Hallitus
Pirjetan Partion perinteinen puurojuhla on keskiviikkona 13.12. klo 18:30 Pilpalan Liitontalolla (Rautakoskentie 2078). Ohjelmassa on esityksiä, lupauksenanto ja joulupuuroa. Tervetuloa koko perheen voimin!